Има ли болка, няма растеж!
Добавена на 05 Юни 2018 |
Категория: Фитнес |
Добави в любими

Ако в началото на тренировката Ви се появи остра болка в рамото, лакътя или коляното и след това постепенно спадне (може дори да изчезне) след няколко серии, за да се появи отново няколко часа по-късно, най-вероятно имате тендинит.
Всеки сериозно трениращ е имал, има или ще го има в някой етап от кариерата или живота си.
Тендинитите са най-често срещаната травма на претоварването при тренировките с тежести – до 12% от общия брой такива травми. Заради естеството си такава тренировка е с повторения и можете лесно да видите как възникват те. Но това, че вдигате тежести, не значи, че ще получите травми. Гаранция за това (освен избягване на претоварването и чистото изпълнение) е да се предпазите от тендинити и, ако е необходимо, да ги лекувате преди да объркат тренировката ви.
Класическото описание на тендинита е възпаление на залавното сухожилие на мускула и/или свръзката. Обикновено се появява постепенно, често в резултат от повтарящи се микротравми (микроскопични разкъсвания на тъканта), причиняващи болезнена слабост с увеличаваща се дегенерация на тъканта на сухожилието. При тренировката с тежести микротравми на сухожилията и мускулите се случват постоянно, но ако оставим това настрана, тендининът може да се появи от твърде агресивен подход и от недостатъчно възстановяване между отделните тренировки.

По принцип силата на мускула надхвърля на сухожилието – т.е. мускулът може да понесе тежест, която сухожилието не може. Но тендинит може и да възникне и от липсата на пространство. В рамото например мускулът supraspinatus (част от ротаторната група) минава през вече стесненото пространство под акромиона – костната изпъкналост/проекция на плешката. При гребане от стоеж и флайс на пек-дек това пространство става по-малко, създавайки триене между сухожилието и костната структура, което предизвиква възпалението.
Предпазни мерки
За щастие лесно ще избегнете тендинитите, ако спазвате следните правила:
1. Преди тренировка правете 5-10 минути общо загряване на цялото тяло – на велоаргометър или бягаща пътечка.
2. Загрявайте и мускулната група, която ще тренирате.
3. Изпълнявайте работните серии с перфектна техника.
4. Успокойте мускула, който сте тренирали, с 3-5 минути общо упражнение.
5. Приключвайте тренировката със стречинг на тренирания мускул
6. Спазвайте правилото „10%”: не увеличавайте тежестта в най-тежката работна серия с повече от 10% от предишната тренировка.
7. Почивката за мускулна група трябва да е поне 24-48 часа
8. Сменяйки често упражненията, намалявате „повторяемата” природа на тренировката с тежести.
Лечение

Ако тендинитът е налице, борбата срещу него включва:
1. Активна почивка на наранената мускулна група, избягвайки движения, увеличаващи болката, и тренирайки други мускулни групи.
2. Ако травмата е остра (нова), прилагайте лед 1-2 пъти дневно. Ако е хронична, обратно – приложете топлинна терапия (с топлина) 1-2 пъти дневно.
3. Приемайте препарати съдържащи глюкозамин, хондроитин и мсн.
4. След 5-7 дни започнете внимателен стречинг на сухожилието веднъж дневно. Може да почнете и усилването му с вдигане на много малки тежести.
5. Постепенно се върнете към нормалната активност, но не забравяйте предпазните мерки!
BodyTime.bg препоръчва следните продукти: