
Може би всеки е чувал думичката ‘протеин’, а вероятно минавайки край магазините за хранителни добавки е виждал и лъскавите примамливи кутии с протеин на прах.
Виждали сме плакати с масивни културисти, рекламиращи даден протеинов продукт... всеки тайничко си е помислял колко ли по-добре ще се справя в спорта, ако пие протеин и дали всъщност е безопасно приемането му като хранителна добавка.
Какво представлява протеинът на прах като хранителна добавка, какво съдържа, как се използва и как действа... могат да се зададат още доста въпроси. Нека поговорим малко за тези неща.
Прочети цялата статия >

Креатинът и глутаминът са две от най-популярните аминокиселинни добавки днешно време. Те са в центъра на събитието почти две десетолетия (глутаминът дори се изследва от 1970-та). Многобройните спекулации през годините водят до какви ли не заблуди и митове свързани с двете добавки. Новите изследвания разкриват в детайли процесите, в които глутаминът и креатинът участват и какво ги прави неизменен съюзник във вечната борба за подобряване на физиката.
Нека започнем с креатина - любимецът на много бодибилдъри. Тази статия няма за цел да разбули митовете около креатина, а да видите в друга светлина неговото участие в покачването на мускулна маса.
Прочети цялата статия >
Какво представлява бета-аланинът?
Бета-аланинът е ензим, който помага за синтеза на карнозин в организма. С други думи, количеството карнозин в тялото е в пряка зависимост от количеството бета-аланин. Без достатъчно бета-аланин синтезът на карнозин е ограничен. Но защо е важен карнозинът?
Карнозинът се състои от хистидин и бета-аланин. Помага за ограничаване на окислението в организма, което е причинено от натрупване на водородни йони.
Забавеното производство на киселина помага за предотвратяването на мускулната умора по време на тренировка, което гарантира максимално натоварване в залата и по-добро възстановяване между отделните серии.
Карнозинът се намира в мозъка, сърцето, бъбреците, стомаха и скелетните мускули.
Прочети цялата статия >

Независимо дали се смятате за залепени за дивана, случайни фитнес ентусиасти или специализирани фитнес маниаци, вероятно сте чували за креатина. Най-вероятно сте чували или куп странни и ужасни истории за ефектите му, или пък много положителни отзиви за него, но и в двата случая те са били прекалено преувеличени.
Сигурно сте объркани, когато стане въпрос за тази популярна хранителна добавка, и сте несигурни в това дали е безопасно да я ползвате. Нека разгледаме някои от най-честите заблуди, които са свързани с креатина.
Прочети цялата статия >

Най-добрите хранителни добавки за тийнейджъри са тези, които дават резултати без да увреждат тялото. Също така е важно да се отбележи, че хранителните добавки, използвани от тийнейджъри, може и да не са насочени само към цели като трупане на мускулна маса или загуба на тегло.
Въпреки че това са двете основни цели, които всеки е заинтересован да постигне, не трябва да се търсят само протеини или фет-бърнъри. Хранителните добавки, които помагат да се подобри здравето на организма, са също толкова, ако не и по-важни за тийнейджърите. С подобряване на общото здраве ще дойдат и по-добрите постижения в залата, по-добрия външен вид и фигура.
Прочети цялата статия >
Протеините са градивните блокове, необходими за възстановяване и растеж на мускулната тъкан по време на участие във всякакъв вид дейност, която разгражда мускулната тъкан, в нашия случай- прогресивна силова тренировка.
Примери за богати на протеин храни са пилешкото, телешкото, яйцата, млякото, сиренето, рибата и разбира се допълнителните източници, известни като протеин на прах.
Има протеин в картофите, ориза, макаронените изделия и ядките, но тези източници не се считат за съществени, защото био-стойността на протеина в тях не е толкова висока, колкото на този в месото и млечните продукти.
Прочети цялата статия >
USPlabs Modern BCAA™ съдържа аминокиселини в разклонена верига (леуцин, изолеуцин и валин) в съотношение 8:1:1 вместо досега използваните 2:1:1 и 4:1:1.
Какво прави това съотношение по-добро?
Избрахме тази революционна формула (8:1:1) за наше встъпление в категорията ВСАА-продукти поради една причина: mTOR. Mammalian target of rapamycin (mTOR) е протеинова киназа, която играе важна роля в регулирането на няколко аспекта на клетъчния метаболизъм.
Когато достатъчно количество вещества (глюкоза, аминокиселини, липопротеини и минлерали) бъдат приети, mTOR бива активиран и слага началото на вътреклетъчните процеси, от които са част и рибозомите, отговарящи за протеиновия синтез, който е в основата на мускулната хипертрофия (мускулния растеж). Многобройни изследвания посочват именно леуцина като основна аминокиселина отговаряща за регулирането на mTOR.
Прочети цялата статия >
|