Принципите на Heavy Duty (III-ва част)
Добавена на 26 Ноември 2012 |
Категория: Тренировки |
Добави в любими

Бодибилдингът е точна наука! Значи трябва да дадете на тялото точния стимул за растеж – ако е твърде малко, няма да има ефект, ако е прекалено ще „предозирате”, т.е. претренирате.
А претренирането не е просто грешка – това е най-лошата грешка! Колкото е по-голямо, толкова по-големи са последствията и може да са необходими месеци, за да се преодолеят. Знам хора, които претренират всеки ден просто защото не знаят нищо за основния принцип за продължителност на тренировката. И в крайна сметка решават, че имат лоша генетика, че са хардгейнъри или „не-гейнъри” или не знам какви си. По ирония на съдбата мнозина от тях имат отлична генетика, но просто не я развиват докрай. Изводът е, че без правилна методология може да имате генетиката на „Мистър Олимпия” и дори да не знаете за това!
Значи ни трябва точното количество упражнения… Логично е да започнем с най-малкия възможен брой серии – една. И от опита ми с близо 500 трениращи за период от 4,5г стигнах до извода, че една истински интензивна серия от упражнение – и никога повече от две серии за мускулна група – е всичко, което е необходимо.
Принцип №3 Честота. „За да е продуктивно, интензивното упражнение трябва не само да е кратко, но и да не е често”.
Колко такива тренировки трябва да направите за най-добър резултат? Преди да отговоря, ще спомена, че не растете по време на тренировката – тогава само получавате стимула. А трябва да се прави разлика между стимул за растеж и производство на растеж – тялото расте в почивките между тренировките. Единствената моментна промяна в тялото в резултат от упражнението е травмата. Но първото, което тялото иска след тренировка, е не да расте, а да възстанови състоянието, в което е било: т.е. да „компенсира” резултата от тренировката.
А това изисква време – не става за 5 минути и при някои може да отнеме 2, 3, 4 и повече дни. И чак след като тялото напълно компенсира всичко, ще посвети енергия и ресурси на свръхкомпенсация – да стане малко по-силно, с повече мускулни влакна и т.н. – което значи мускулен растеж. Повечето трениращи по тази система научиха от собствен опит, че тренировки 2 дни поред са грешка, тъй като времето между тях не е достатъчно за пълно компенсиране и свръхкомпенсиране. Повечето ми клиенти тренираха не по-често от веднъж на всеки 3 дена, но някои тренираха веднъж на всеки 7 и дори 10 дена и този видимо бе периодът с най-голям растеж в живота им! Те тренираха по сплит програма – но не за цялото тяло, при която цялото тяло се тренираше само два пъти месечно.
В крайна сметка за да са продуктивни, упражненията трябва да са интензивни, кратки и редки. Ако нямате прогрес, значи сте нарушили един от трите споменати принципа – не тренирате достатъчно интензивно, достатъчно кратко или достатъчно рядко. Мнозина правят и трите грешки наведнъж: не тренират интензивно, правят твърде много серии и тренират твърде често. Но главното е да запомните, че с теоретичен подход към тренировката прогресът трябва да е незабавен, постоянен и пълен. И още, че нивото на прогреса е генетично предопределено, някой може да постигне генетичния си потенциал за няколко месеца, докато за друг това може да отнеме години.